Obsah článku
Jenom málokdo z nás má dnes takový příjem, který mu dovolí ušetřit tolik, aby si v budoucnu nemusel půjčovat. Třeba na rekonstrukci, stejně jako na vybavené domu nebo bytu, či na další výdaje. Většina lidí si tak musí brát půjčky, což vede k tomu, že se mohou zadlužit. To rozhodně není nic neobvyklého, jelikož jak v minulosti vyšlo na několik zpravodajských serverech: „Jenom skupina KRUK spravuje nesplácené dluhy tisíce Čechů mezi 18. a 24. rokem života. Nejčastěji se jedná o dluhy za nezaplacené telefonní účty. Průměrné zadlužení v této věkové skupině je kolem 28 700 korun.“ S tím tedy jasně souvisí to, že by případná žádaná půjčka měla být především výhodná.
Kdo nabídne výhodnější úrok půjčky? Banka či nebankovní společnost?
Logicky je to banka, jelikož ta je s výhodnými podmínkami svých úrokových sazeb spojena doslova odnepaměti. Pokud budeme konkrétní, je třeba říci to, že bankovní úvěry dnes stlačují své úroky na jednotky procent a tak jsou s ohledem na výhodnost tím nelepším, co vlastně můžeme udělat. Samozřejmě možnosti toho, jak si můžeme půjčit, jsou různé, a patří mezi ně třeba i:
- Hypotéky
- Úvěry ze stavebního spoření
- Účelová půjčka
- Neúčelová půjčka
Jak je to s podmínkami?
Zatímco banka nabídne nejlepší podmínky půjčky z hlediska úrokových sazeb, rozhodně nelze říci, že má nejjednodušší podmínky. Zde je to přesně naopak, jelikož v tomto ohledu jasně dominují společnosti nebankovní. Ty jenom málokdy vyžadují třeba nahlížení do registrů, nebo jinak kontrolují bonitu žadatele. Stejně tak se ale můžeme setkat i s takovými situacemi, kdy není vyžadováno ani potvrzení o příjmu. I to může být dokonalou ukázkou toho, nakolik je tato možnost výhodná. Často tedy platí, že lidé, kteří jsou neúspěšní v bance, v segmentu nebankovních půjček peníze bez problémů dostanou.
Škála částek k výběru
Výše jsme uvedli několik možností, jak konkrétně může vypadat půjčka bankovní. Přesto se ale dá říci, že segment nebankovní nabídne možných částek o něco více. Pokud budeme konkrétní, potom si lze vzít částky v desítkách milionů, ve statisících i desetitisících, ale stejně tak existují také mikropůjčky. Ty dnes nabídnou v nebankovním segmentu částky v řádech několika set, ale i několika tisíců korun českých. I to jsou sumy, které se mohou hodit.
Kdy je vhodné je brát?
Důležité samozřejmě je vědět i to, kdy jsou půjčky výhodné a zda se skutečně vyplatí si je vzít. Pokud ano, tak je to většinou pouze v situaci, kdy máme v plánu rekonstruovat, nebo investovat do našeho bydlení, nebo majetku. Kdy půjčka rozhodně není vhodná, to je v případě, kdy chceme utrácet za zbytečnosti, jako je třeba dovolená a další věci, které k našemu životu zase až tak nutně nepotřebujeme. To souvisí třeba i s celkovou finanční gramotností jednotlivých lidí, kteří o peníze žádají.