Jak by měla vypadat ta nejvýhodnější půjčka?

Je stále více lidí, kteří potřebují své výdaje financovat půjčkou. Že je to skutečně, to dokládají také různé správy, které se orientují na mapování rychlosti zadlužování. Zde citujme zprávu Hypoindexu, která říká: „Po prvním čtvrtletí objem úvěrů poskytnutých rezidentským domácnostem dosáhl 1 188 mld. korun. Největší položku podle České národní banky představují úvěry na bydlení.

Rozhodli jsme se pro vás zmapovat to, jak by vlastně měla vypadat nejvýhodnější půjčka a na co je nejlepší ji využít. Pokud o úvěru uvažujete, pojďte si naše rady důkladně přečíst.

Nízký úrok a RPSN

Prioritou by samozřejmě měla být výhodnost po finanční stránce. Pokud budeme konkrétní, tak to, co určuje, kolik přeplatíme, je úrok. Čím menší úrokovou sazbu tedy bude půjčka mít, tím pro nás logicky lépe. Zmínit tak musíme hlavně hypotéky, kde sazby dosahují minima, a to ve výši jednotek procent. Výhodnost ale ovlivňuje také RPSN, tedy roční procentuelní sazba nákladů. V té jsou zahrnuty jak úroky, tak třeba i poplatky a mnoho dalšímu. I tato sazba nám tak pomůže v tom, abychom si mohli určit, zda je pro nás půjčka výhodná, nebo nikoliv.

Pozor: I zde platí, že by RPSN mělo být nejlépe v řádech jednotek procent.

Výběr částek a termínů splatnosti

Tato oblast je velmi subjektivní, jelikož vše se odvíjí hlavně od našich potřeb. Tedy od toho, co si vlastně chceme koupit. Pokud budeme konkrétní, tak nejčastěji lidé využívají půjčku na:

Inspirace:  Bezúročná půjčka není žádným nesplnitelným snem

A tak v případě první možnosti potřebujeme několik milionů a v případě poslední nestačí jenom několik tisíc. Každopádně s každou částkou by měl souviset dostatečný výběr termínů splatnosti. Proč? Jelikož čím déle splácíme, tím méně samozřejmě platíme v rámci měsíční splátky a tím méně zatěžujeme krátkodobý finanční rozpočet.

Podmínky a rychlost vyřízení

I toto s výhodností souvisí. Zde je ideální ukázat si vše na konkrétním příkladu. Pokud vezmeme v potaz banky, tak u nich máme sice možnosti nízkých úroků, ale podmínky schválení jsou výrazné – vysoký příjem, kontrola registrů. Naproti tomu u nebankovních společností často příjem dokládat nemusíme, stejně tak jako není nahlíženo do registrů. Podobně je to i s ohledem na rychlost.

Jak by vypadala nejvýhodnější půjčka?

A pokud vás zajímá, jak by podle nás měla ideální půjčka vypadat, tak by měla nabídnout částky od tisíců do milionů korun, s úrokem i RPSN v jednotkách procent, s možností využití peněz na cokoliv.

Měla by nabídnout možnost nízké splátky s jistotou v tom, že ji budeme moci odložit, nebo s ní hýbat. Také by mělo být součástí pojištění proto schopnosti splácet a dále rychlost, kdy bychom měli získat peníze do druhého dne. Bohužel, kombinaci všeho nám dnes nenabídne nikdo.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *