Porovnejte si dostupné půjčky na bydlení

Bydlet ve vlastním by chtěl asi každá každý, ale splnit si tento sen není vůbec jednoduché. Abyste mohla mít vlastní byt nebo dům, tak k tomu potřebujete především peníze. Můžete je sehnat několika způsoby. Někomu půjčí rodiče, někdo má štěstí a vyhraje v lote. Pokud však potřebnou vlastní hotovost nemáte, máte možnost půjčit si je. Právě k tomu jsou na našem finančním trhu různé půjčky na bydlení. Je jich poměrně velké množství, takže si o nich můžeme něco říci. Být správně zorientovaná, není totiž nikdy na škodu.

Prvořadým parametrem při výběru té správné půjčky je, kolik peněz si vlastně potřebujete půjčit. Pokud si chcete půjčit částku v pár tisíc euro, tak jsou pro vás zajímavé půjčky na bydlení bez ručení nemovitostí. Poštovní spořitelna nabízí půjčky na bydlení bez ručení nemovitostí. Kromě toho, že při ní nepotřebujete ručení nemovitostí, nemusíte mít ani ručitele a splácet ho můžete od tří do deseti let. Výhodou této půjčky je záruka, že dohodnutá splátka se po celou dobu splácení nemůže měnit a doklady, které k jejímu dosažení potřebujete jsou pouze občanský průkaz a jeden doklad prokazující Váš trvalý pobyt. Požádat o ni můžete již od 18 roku života, což by mohlo vyhovovat hlavně těm mladším, který si své bydlení zajišťují poprvé. Pokud si chcete půjčit vyšší částky, musíte počítat s tím, že ručení za půjčky na bydlení nemovitostí se nevyhnete. Jsou to všeobecně známé hypoteční úvěry. Tyto mají v nabídce především větší banky.

Hypoteční úvěr je především velký úvěr, kde si půjčujete poměrně velkou sumu peněz, abyste si s ním mohla vyřešit Váš bytový problém. Již výše jsme zmiňovali, že při něm musíte ručit nemovitostí. Jak však vyřešit takové půjčky na bydlení, když žádnou nemovitost nevlastníte. Odpověď je jednoduchá. Můžete ručit nemovitostí někoho jiného, například Vašich rodičů, kteří s tím samozřejmě musí souhlasit. Běžně se dokonce dělá dohoda, že na začátku Vám budou ručit svou nemovitostí a pokud si Vy tu Vaši pořídíte, nebo postavíte, můžete ji zaměnit.

Inspirace:  Jak by měly vypadat ty nejvýhodnější půjčky?

Ručitelem se tak stane Vaše nemovitost. Jiný způsob je takzvaná postupná hypotéka. Zde potřebujete mít na začátek v osobním vlastnictví například pozemek. Ručit budete ním. Banka vám dá hypoteční příslib na vyšší částku než je hodnota pozemku, ale na začátek vám vyplatí jen alikvotní část. Půjčky na bydlení si pak můžete zvýšit tím, že postavíte část domu a požádáte banku o další peníze. Takto to pak může jít až po konečnou částku sjednanou v hypotečním příslibu.

Půjčky na bydlení formou hypotečního úvěru jsou velmi rozšířené. Oblíbené jsou hlavně pro jejich zajímavý úrok. Roční úrok začíná už někde na částce 3,5 procenta ročně. Jak dlouho budete úrok splácet záleží na Vaší individuální dohodě s bankou.

Minimální doba splácení je většinou pět let a ta maximální kolem třiceti. Výše úvěru je také velmi variabilní a ovlivňuje ji mnoho faktorů. Hlavní je to, kterou zakládáte, pak je důležitá i Vaše schopnost úvěr splácet a kolik vlastně potřebujete. Pokud by se Vám i tato výše úroku zdála vysoká, máte možnost si ji snížit, pokud splňujete několik podmínek. Hlavně musíte mít maximálně 35 let, Váš příjem nesmí být vyšší než 1,3 násobku průměrné mzdy v ekonomice a pár dalších. Tehdy Vám stát dokáže během prvních pěti let snížit výšku úroku až o tři procenta. Dvěma přispěje přímo a jedno přidá samotná banka. Pokud si vše dobře přepočítat, výška úspory může být velmi zajímavá.

Půjčka na bydlení vám zajistí pohodlí a útulný domov
Hietaparta / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *