Aukce z exekuce – kde je hledat a jak probíhají?

Kupovat věci na aukcích dnes rozhodně není nic neobvyklého ani neznámého. Ostatně dokonalým příkladem mohou být četné aukční portály, kde se dnes prodává zboží právě tímto způsobem. Pokud ale máme být konkrétní, existuje ještě jedna možnost, která se týká toho, kdy nakoupíme právě prostřednictvím aukce. Máme na mysli aukce z exekuce. Tedy takové aukce, kde se prodávají výhradně jenom takové věci, které byly zabaveny v rámci exekučního řízení. Právě díky těmto aukcím tak může dojít k tomu, že jsou uspokojeny pohledávky věřitelů.

Dané zboží si může koupit každý

To nejdůležitější, co se této varianty týká, je rozhodně to, že na aukce z exekuce dnes může dosáhnout každý. Tedy každý z nás si může takové konkrétní zboží koupit. Je to přitom více než jednoduché. V tomto totiž platí, že nám stačí vědět, kde je konkrétně hledat. Nejlepším webem je v tomto případě určitě PortalDrazeb.cz, který provozuje česká exekutorská komora. Na této stránce si tak jednoduše a rychle najdete vše, co chcete kupovat. Samozřejmostí je i možnost třídění, a to podle:

  • Konkrétní lokality
  • Na movitý majetek
  • Na nemovitý majetek

Jak aukce probíhá?

Zde musíme říci, že aukce z exekuce nemusí být vždy pevně daná a jasně specifikovaná pravidla. A to samozřejmě z toho důvodu, že pokaždé může být prodáváno něco jiného. Pokud jde o dražbu nemovitostí, velmi často může celé přihazování proběhnout online. Můžeme se tedy dané aukce účastnit z pohodlí našeho domova. To je jistě ta nejpohodlnější možnost.

Inspirace:  U jakých objektů může proběhnout exekuce nemovitosti?

Stejně tak jsou ale i možnosti, kdy aukce z exekuce proběhne třeba ve skladu konkrétního exekutora. To se týká hlavně movitého majetku, který si můžeme prohlédnout a následně přihazujeme. Pokud dáme nejvíce, je samozřejmě třeba, abychom zboží ihned zaplatili a ihned odvezli. Zde musíme říci, že se platí nejčastěji v hotovosti a to ihned. Stejně tak může být povinností zaplatit také vstup na aukci, nebo vratnou dražení jistinu. Tím se odfiltrují lidé, kteří by nic nekoupili a zabírali místo těm, kteří kupovat chtějí.

Aukce z exekuce má i svá rizika

Zapomínat určitě nesmíme ani na několik rizik, která jsou s touto variantou přímo spjatá. Pokud budeme konkrétní, tak tím hlavním rizikem je zcela jistě to, že na kupované zboží zkrátka není žádná záruka. Kupujeme ho tedy tak, jak ho vidíme a jak ho máme k dispozici. I to je dobré vědět, pokud se rozhodneme, co si chceme koupit. Pokud to pro vás není problém, už stačí jenom sledovat výše uvedený web, popřípadě i stránky konkrétních exekutorů. Například exekutorský úřad Tomáše Vrány, jeden z největších u nás uvádí: „Na tomto místě vždy naleznete informace o připravovaných dražbách movitých věcí. Dražby movitých věcí se konají každý měsíc, zpravidla 3. pátek v měsíci. Zde se vždy dozvíte termín nejbližší následující dražby.“

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *