Obsah článku
Současný úvěrový trh je skutečně rozsáhlý a je pravdou, že si na něm může svůj produkt najít opravdu každý. Tím produktem je samozřejmě půjčka, která se stala synonymem pro dnešní životní styl. Nejvíce samozřejmě lidé žádají na konci roku. Příkladem je zpráva zpravodajského serveru iDnes, který uvádí: „Objem bankovních úvěrů stoupl ke konci roku 2014 meziročně o 4,8 procenta na 2,64 bilionu korun. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila Česká bankovní asociace.“
Banka nebo nebankovní půjčka?
První otázkou je jistě to, zda při žádosti navštívit banku, nebo jít raději do nebankovní společnosti. Porovnáme-li dané varianty, je vcelku jasné řešení. Banky jsou rozhodně výhodnější s ohledem na své úrokové sazby, které jsou neustále tlačeny na skutečná minima. Výjimkou tak není ani úrok v jednotkách procent. Negativem ale zůstává, že banky mají o něco složitý a delší proces ověřování vaší žádosti, stejně jako vaší bonity. Náš názor je však takový, že nejlépe je začít v bance, a pokud v ní není půjčka poskytnuta, zkuste nebankovní společnost. Pokud stále váháte mezi bankovní a nebankovní půjčkou měli byste si přečíst článek na magazínu Green Finance.
Účelová nebo neúčelová půjčka?
Dalším kritériem výběru může být to, zda se jedná o půjčku účelovou nebo neúčelovou. Rozdíly jsou v tomto směru jasné. Neúčelovou půjčku totiž můžete bez jakýchkoliv problémů využít skutečně na cokoliv, a to bez nutnosti dokládat tyto informace, nebo snad faktury. Negativem je, že oproti půjčkám účelovým je třeba počítat s o něco vyšším úrokem. Naproti tomu půjčky účelové mají úrokové sazby nižší. Nejčastěji jsou poté spjaty s koupí:
- Elektroniky
- Vybavení domácnosti
- Automobilu
Jaký konkrétní typ půjčky?
Ten je často spjatý právě s tím, kde si žádáme a co si chceme pořídit. Současné možnosti na našem trhu totiž nabídnou skutečně vše, od nejnižších, po nejvyšší částky. Nejnižším segmentem jsou mikropůjčky, které nabídnou sumy v řádech několika tisíců korun. Určeny jsou hlavně pro řešení finančních problémů krátkodobého rázu. Zde je třeba říci, že je nabízejí výhradně nebankovní společnosti. Nabídky půjček můžete nalézt i v okresním městě Kroměříž.
Druhou možností už je klasická půjčka, v řádech desetitisíců až statisíců. Pro ni můžeme jít nejenom do banky, ale i k nebankovní společnosti. Vybírat bychom měli hlavně podle úrokových sazeb a RPSN, stejně tak jako podle dalších případných parametrů. Na konec jsme si nechali ty nejvyšší půjčky, a to buď klasickou, nebo americkou hypotéku od Sberbank. U obou je třeba ručit nemovitostí a u obou můžeme dostat částky v řádech až několika milionů. I zde platí, že oslovit můžeme jak banku, tak i nebankovní společnost.
Nepůjčujte si bezhlavě
A naše rada na závěr? Rozhodně taková, že byste si měli vždy důkladně promyslet to, co si chcete za peníze koupit a proč si vlastně půjčujete. Pokud je to skutečná zbytečnost, jako třeba dovolená, je dobré se půjčce vyhýbat.