Co jsou půjčky, jak je vybírat a na co si dát pozor?

Slovo půjčka je dnes skloňováno stále častěji. A to samozřejmě z jednoho prostého důvodu, a tím je dostupnost. Dnes totiž o půjčky můžeme žádat u bank i nebankovních společností, a to za podmínek, které byly v minulosti doslova nemožné. Pojďme se tedy společně podívat na to, čím je tento finanční produkt charakteristický a samozřejmě také na to, jaké možnosti dnes existují.

Co jsou půjčky?

Začít se hodí právě touto nejjednodušší otázkou, kterou nám pomůže zodpovědět třeba Wikipedia. Ta sděluje, že půjčkou je „půjčka je typ závazku, který vznikne na základě uzavření smlouvy o zapůjčení zastupitelné věci. Díky ní zapůjčitel přenechá vydlužiteli určité množství věcí určených druhově.Samozřejmě vypůjčit si tímto způsobem lze téměř cokoliv, ale většina z nás má toto slovo spojené s penězi a proto se jim také budeme dále věnovat. Podle našich zákonů však můžeme této variantě říkat také zápůjčka.

Ta může být hotovostní, kdy získáme peníze přímo na ruku, nebo může být bezhotovostní, kdy peníze dostáváme převodem na účet. Obě možnosti mají své pro a proti a u obou možností platí, že výběr konkrétních poskytovatelů je více než široký.

Je vhodné jich využívat?

V některých případech skutečně ano – třeba v souvislosti s bydlením. Jinak totiž neexistuje možnost, jak bychom mohli například financovat stavbu nebo koupi nemovitosti. Takové příklady určitě doporučíme. Co naopak nedoporučujeme, to je brát si půjčky na zbytečnosti – nutně tu nejmodernější elektroniku, nebo třeba dovolenou. V takových případech je dobré se úvěrovým produktům vyhnout.

Inspirace:  Konsolidace půjček - když máte více půjček

Nejjednodušší půjčky

Začneme-li konkrétními produkty, je dobré zmínit segment mikropůjček. Právě o takové půjčky můžeme požádat z pohodlí domova, přičemž žádost je vyřízena online. Bez nutnosti papírování, bez nutnosti dokládání příjmu, nebo osobních návštěv. Peníze jsou poté zaslány na náš bankovní účet. Půjčit si lze pár tisíc korun, a to často na dobu okolo jednoho měsíce. Známými poskytovateli jsou Ferratum, nebo Zaplo.

Klasické půjčky

Ty mohou být hotovostní nebo bezhotovostní a zastupují je třeba firmy jako Cetelem, nebo Provident. Jejich produkty jsou velmi podobné i těm, které nabízejí banky. Obecně si lze půjčit několik desítek nebo stovek tisíc na dobu několika měsíců, nebo let. Podmínky už jsou o něco specifičtější a patří mezi ně:

  • Nutnost zaměstnání
  • Nutnost stálého příjmu
  • Nutnost bydliště na území ČR
  • Nutnost státního občanství

Další varianty

Mezi ty spadá třeba klasická, nebo americká hypotéka, půjčky ručené nemovitostí, půjčky na směnku, nebo třeba půjčky od soukromých osob. Kromě hypoték však jsou ostatní možnosti vcelku nevýhodné a jsou určeny spíše pro problémové klienty. A to hlavně proto, že sice mají velmi benevolentní podmínky získání, ale naopak mají velmi vysoký úrok.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *