Konsolidace půjček – když máte více půjček

Někdy se může stát, že si půjčíte více peněz a to ještě v několika různých půjčkách. To nám může přinést několik nevýhodných situací a dopadů.

Konsolidace půjček vlastně znamená, že spojíte tyto půjčky v jednu jedinou. Nemusíte se tak starat o několik půjček a jejich splácení najednou. Což je rozhodně ve výsledku pohodlnější a přehlednější.

Nevýhoda několika paralelních půjček

Pokud se vám stalo, že jste se dostali do finanční tísně hned několikrát za sebou a vzali jste si více bankovních, ale také i nebankovních, půjček najednou, můžete využít možnosti konsolidace půjček.

Nevýhodou hlavně jsou úroky. Platíte je totiž u každé půjčky zvlášť a tak se vám navyšuje celkové RPSN a hlavně vaše výdaje, což vaší finanční situaci nijak neprospívá. Spojení vašich půjček, ve finanční terminologii konsolidace půjček vám tyto půjčky spojí do jedné. Tím se zbavíte několika různě vysokých úroků a navýšení poplatků a dostanete pouze jednu jedinou půjčku, na kterou platíte jeden jediný úrok.

Jak použít konsolidaci půjček?

Konsolidaci půjček je vhodné použít, pokud máte u jednoho věřitele více podobných půjček. Věřitelem přitom může být kdokoliv, může se jednat o banku nebo soukromou či právnickou osobu.

Inspirace:  Je hrozba exekuce reálná?

Je ovšem nutné se nejdříve, než o konsolidaci půjček, které u banky máte, se podívat, jestli banka konsolidaci půjček vůbec umožňuje a hlavně, jaké si poté bude klást požadavky. Pokud u svých půjček máte jiná procenta úroků, hlavním bodem jednání bude patrně výše úroků a následního RPSN. Většinou úrokové procento bude vyšší než u normální klasické půjčky, ale rozhodně bychom si měli dávat pozor, aby toto procento nepřevyšovalo svým celkovým RPSN ono ROPSN ostatních půjček dohromady.

Další otázka, která se nám naskýtá při řešení problematiky konsolidace půjček, se týká délky dalšího splácení. Při konsolidaci se délka splácení patrně protáhne.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *