Rozdíl mezi půjčkou a zápůjčkou

I když tak nějak v obecné patrnosti pořád nazýváme finanční půjčku půjčkou, z právního hlediska se jedná o zápůjčku, pakliže je tedy počítáno s tím, že za službu, tedy poskytnutí finanční půjčky si klient zaplatí a to buď úrok z prodlení, nebo jednorázový poplatek, případně obojí. V tomto ohledu tedy nejde o finanční půjčku, ale zápůjčku a to je nutno vědět.

Co je důležité vědět

Novelizací zákona je od roku 2014 klasická finanční půjčka nazývána zápůjčkou. Sice všude v reklamě, letácích a dalších nabídkách finančních půjček se jedná pořád o finanční půjčku, ale podle zákona je to tedy zápůjčka, což musí být uvedeno i ve smlouvě. Klasická smlouva o finanční půjčce, která je tak i nazývána v oficiálním dokumentu tak může být neplatná, považována za napadnutelnou, protože v tomto případě nelze od klienta vyžadovat jakýkoli poplatek či navýšení za zprostředkování.

Co je to finanční půjčka

Právně a odborně je tedy správně finanční půjčka, finanční zápůjčkou. Což tedy nevyvrací fakt o existenci finanční půjčky. Ta stále je a může být sjednávána. V tomto ohledu ale bohužel není možné vyžadovat od dlužníka žádné navýšení, protože pokud je finanční půjčkou půjčena částka, například dva tisíce korun, pak k datu splatnosti musí být vrácena částka přesně dva tisíce korun a nic navíc nelze vyžadovat, jinak jde o právně napadnutelnou smlouvu.

Inspirace:  Jak Česká národní banka kurzy ovlivňují náš život?

Kdo chce tedy jistým způsobem vykonávat dobré skutky a lidem ve finanční tísni pomoci, pak je vhodné, když sjednává finanční půjčky.

Zápůjčka

Jenže poskytovatelé finančních půjček, tedy zápůjček to nedělají v dobrém úmyslu, ale se záměrem vydělat peníze. Proto také správně smlouvy označují jako finanční zápůjčky, které tak požadují od dlužníka, aby spolu s půjčenou částkou vrátil i navýšení za používání služby. Je to běžný jev a každý, kdo o finanční půjčky žádá, s tím také musí počítat. Obecně se však stále užívá označení finanční půjčky, protože je v podvědomí všech lidí.

Znáte rozdíl mezi půjčkou a zápujčkou?
stux / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *